Planowane zmiany na rynku
Planowane zmiany na rynku pracy
Opublikowano dnia: 18 czerwiec 2024
Planowany termin przyjęcia przepisów to III kwartał 2024 r.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace w zakresie kompleksowego uregulowania zasad dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Resort wskazuje bowiem, że aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy prowadzą do tworzenia nadmiernej biurokracji w urzędach wydających dokumenty legalizujące pracę obcokrajowców. W konsekwencji skutkuje to brakiem realnego zaspokojenia potrzeb rynku pracy. Poza tym, dochodzi do nadużywania przepisów i procedur w zakresie uzyskiwania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy.
Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.
Rozwiązania te zawiera projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy (nr UC46 z wykazu RCL). Planowany termin przyjęcia przepisów przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r. Projekt ten został uwzględniony w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jako realizacja części kamienia milowego nr A51G dla reformy pn. A4.1 Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy.
Projektowane regulacje będą bazować na dotychczasowych rozwiązaniach zawartych w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ale będą uszczelniać te, które już funkcjonują i stanowią pole do nadużyć oraz przeciwdziałać negatywnym zjawiskom na rynku pracy. Przesłanki udzielenia zezwolenia na pracę oraz przesłanki przyjęcia (wpisu do ewidencji) oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostaną doprecyzowane i uzupełnione. Nowe przepisy będą miały na celu:
-
Uszczelnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom;
-
Ograniczenie występujących nadużyć;
-
Pełną elektronizację postępowań;
-
Zmniejszenie zaległości w załatwianiu spraw przez urzędy;
-
Integrację cudzoziemców;
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 49 (2132) z dnia 17.06.2024